Тъй като днес ми е ден, ето още нещо любопитно... или поне се надявам да бъде любопитно и за вас. :)
Съгласно теорията на еволюцията, с течение на времето живите същества се видоизменят под въздействието на външната среда. Обикновено под фактори на естествения подбор се разбират, например, климата, наличието на храна или достъпността на водата. Обаче понятието „външна среда“ може да включва в себе си и други живи същества. Измененията в един организъм може да доведат до изменения в друг. Тези изменения, на свой ред да предизвикат изменения в първия организъм и т.н. Както споменахме в предишната тема, усъвършенстването на оръжията на хищника води до усъвършенстване на защитата на жертвата увличайки се в своеобразна „надпревара във въоръжаването„. Това взаимно приспособяване се нарича коеволюция.
Пример
Гепардът е тясно специализиран убиец. Той е станал най-бързото животно на Земята за да може да настига Томпсъновата газела. Двете животни се развиват в тандем като пример за коеволюция. Газелата е бърза, така че гепардът трябва да стане по-бърз за да я хване, после газелата още по-бърза за да избяга, а гепардът още по-бърз за да я стигне.
И етап след етап стигат определено ниво, след което развитието не е изгодно и на двете животни.
Така 20 минути след като убие газелата, гепардът е така изморен, че не може да се възползва от жертвата си и докато си почива, лъвове и хиени понякога не само му отмъкват плячката, но даже убива изчерпалия силите си гепард.
За да се увеличи бързината се удължават крайниците и се олекотяват костите. Това повишава риска от счупване на костите.
По-бързи крака – повече мускулна маса – по-голямо сърце. Спринтът изисква много енергия, която трудно се набавя и изисква често хранене. Все пак процесът не може да ескалира до безкрай.
По-подробна информация ще намерите тук.
Няма коментари:
Публикуване на коментар